Czy kredyt gotówkowy to oferta dla ciebie? Kto skorzysta z zawarciu umowy kredytowej?

W sytuacji kiedy zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu gotówkowego, zadajemy sobie pytanie kto może z niego skorzystać. Czy większe szanse kredyt gotówkowy mamy będąc w związku małżeńskim czy może chętniej banki udzielają go singlom. A także czy na ten rodzaj kredytu szanse mają emeryci i renciści.

Kredyt gotówkowy wyróżnia się przede wszystkim szybkim ale też łatwym dostępem do gotówki, co więcej wypełnienie wszystkich formalności jest niezwykle proste. Zadłużenie to jest traktowane przez klientów banku jako uniwersalne zadłużenie, adresowane jest do praktycznie każdego zainteresowanego.

Banki wręcz banki wręcz bombardują nas ogromną ilością ofert o rożnych warunkach, dzięki temu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, nawet ten najbardziej wymagający klient. Do tych kredytów po które sięgamy najczęściej zaliczamy oczywiście kredyt gotówkowy, ale też kredyty samochodowe, kredyty hipoteczne, ale też kredyty konsolidacyjne, które polegają na połączeniu kilku kredytów w jeden. Coraz więcej osób korzysta tez z kredytów ratalnych decydując się na zakup różnego rodzaju sprzętów na raty, korzystając przy tym z różnego rodzaju promocji, szczególnie tych zero procent.

Kredyt gotówkowy zawiera w sobie kilka cech różnych zadłużeń, dzięki czemu oferta jest bardzo atrakcyjna. Największym atutem kredytu gotówkowego jest to, że jest to kredyt na dowolny cel w związku z czym pożyczone pieniądze możemy przeznaczyć na co tylko chcemy nie informując o tym, banku na żadnym etapie procesu kredytowania. Co więcej nie musimy tez korzystać z żadnego dodatkowego ubezpieczenia czy zastawienia swojego mienie, tak jak bywa to w przypadku innych kredytów. Ubezpieczenie zawsze generuje dodatkowy koszt przez co ogólna kwota naszego kredytu staje się jeszcze wyższa. W zasadzie większość banków oferuje nam kredyty gotówkowe całkowicie online, a zatem bez wychodzenia z domu oszczędzamy przy tym swój czas ale tez pieniądze, co dla wielu klientów jest niezwykle ważne.

Kredyt gotówkowy dla emerytów i rencistów

Wielu emerytów i rencistów boryka się z problemami finansowymi, sytuacji kiedy jeszcze czeka ich jednorazowy większy wydatek na który nie mają odłożonych pieniędzy, rozwiązaniem może się okazać, że kredyt gotówkowy. Jest to grupa, która po zakończeniu swojej aktywności zawodowej, pobierając tylko takie świadczenia, musi poradzić sobie z dużo niższymi dochodami. Jednak wbrew pozorom grupa ta dla banku wcale nie generuje ryzyka kredytowego. Emerytura i renta to ich stałe źródło dochodu, które jest dla banku często korzystniejsze niż umowa o pracę na czas nieokreślony. Dlatego jeżeli tylko ich zdolność kredytowa jest dla banku odpowiednia, a historia kredytowa nie budzi żadnych zastrzeżeń emeryci i renciści mogą bez problemu zawrzeć umowę kredytową. Co prawda banki nie chętnie udzielają kredytów ludziom w podeszłym wieku. Choć w przypadku kredytów gotówkowych o zadłużenie można starać się z powodzeniem, jednak w zasadzie żaden emeryt nie dostanie kredytu hipotecznego ponieważ jest to kredyt długoterminowy a bank bierze pod uwagę wiek takiej osoby w momencie całkowitej spłaty kredytu

Kredyt gotówkowy dla małżeństw, a dla singla

Kredyt gotówkowy dla małżeństw wcale nie jest bardziej korzystny niż ten oferowany singlom. Jednak wniosek złożony przez małżeństwo może być oceniony korzystniej, pod warunkiem, że obie osoby pracują posiadając stałe źródło dochodów. Zdolność kredytowa małżeństwa jest wyższa z uwagi na wyższe dochody ale tez podział wydatków. Sytuacja jest inna jeśli tylko jeden małżonek pracuje, a na utrzymaniu są jeszcze dzieci.

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?

Wielkość raty kredytu gotówkowego może być różna, jest ona uzależniona od oprocentowania oraz innych elementów. Czy możemy w jakiś sposób obliczyć całkowity koszt kredytu oraz wysokość poszczególnych rat tak, by umożliwiło nam to wybór najlepszej oferty?

Z roku na rok sektor bankowy notuje coraz więcej kredytów, które zaciągają nasi rodacy. Co prawda branża ta nieco wyhamowała z powodu pandemii koronawirusa oraz zaostrzenia warunków kredytowania, z powodu zawirowań w sektorze bankowym. Mimo to kredyty cieszą się jednak nadal dużą popularnością. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kredyt gotówkowy to w dalszym ciągu dość przystępny produkt, który pozwala załatać naszą finansową dziurę. Kredyt gotówkowy ma kilka zalet, które trudno przecenić. Wśród nich jest między innymi możliwość przeznaczenia go na dowolny cel. Inną jego zaletą jest fakt jego dużej dostępności. Oferty kredytów gotówkowych możemy znaleźć w zasadzie w każdym banku. Uzyskanie kredytu wymaga co prawda posiadanie zdolności kredytowej, ale to naturalne. Z czym powinniśmy się liczyć zaciągając kredyt? Przede wszystkim z widmem poniesienia dodatkowych kosztów w postaci: oprocentowania – to może być stałe lub zmienne. Przekłada się on na kwotę odsetek. Na oprocentowanie zmienne składa się stawka WIBOR, zależna głównie od wysokości stóp procentowych oraz marża banku. Zaś w przypadku oprocentowania stałego wysokość odsetek nie ulega zmianie przez okres trwania umowy i nie mają nią wpływu wahania stóp procentowych. Kolejna oplata to prowizja, pobierana jest przez bank w zamian za udzielenie kredytu. Prowizja jest zazwyczaj liczona jako procent od wartości udzielonego kredytu. Im wyższa kwota, tym wyższa prowizja do zapłaty. Kolejnym z elementów może być ubezpieczenie. Zazwyczaj jest ono nieobowiązkowe, ale warto o te kwestię dopytać dla pewności. Może ono realnie wpłynąć na wysokość oprocentowania albo prowizji. Czasami w przypadku, gdy zdecydujemy się na wzięcie ubezpieczenia bank może obniżyć nam koszty kredytu. Bywa więc to opłacalne, ale zawsze warto przemyśleć dobrze tę decyzję.

Czy istnieje jakiś sposób, który pozwoli nam obliczyć wysokość raty kredytu? Warto wiedzieć, że na wysokość raty kredytu wpływa mają wcześniej wspomniane koszty pokroju oprocentowania i prowizji, ale nie bez znaczenia jest także wysokość kredytu, okres spłaty oraz sposób naliczania rat. Każda rata składa się bowiem z części kapitałowej i odsetkowej. Wybór równych rat oznacza, że przez cały okres spłaty zobowiązania wysokość rat będzie taka sama, zmieniać będzie się natomiast proporcja pomiędzy poszczególnymi elementami. Odsetki będą na początku najwyższe, jednak z biegiem czasu ich przewaga będzie maleć. Jeśli natomiast wybierzemy raty malejące wtedy kwota kapitału będzie na jednym poziomie przez cały czas, zmieniać będzie się natomiast wysokość odsetek, a sama rata będzie maleć wraz z upływem czasu. W internecie możemy znaleźć wzory oraz kalkulator ratalny, który pomoże nam obliczyć ratę kredytu. W tym celu musimy podać jak najdokładniejsze dane, pośród nich znajduje się kwota kredytu, okres spłaty, oprocentowanie oraz prowizja. Pamiętajmy jednak o tym, że wyniki mogą się różnić od stanu faktycznego, pewność będziemy mieli dopiero po udaniu się do banku. Jednak da nam to orientacyjne informacje na temat tego, czego możemy się spodziewać. Pozwoli nam też zastanowić się nad tym, czy tego rodzaju zobowiązanie faktycznie jest w zasięgu naszych możliwości oraz czy nas przesadnie nie obciąży.