Od czego zależy zdolność kredytowa?

Starając się o jakikolwiek kredyt samochodowy, musimy liczyć się z tym, że bank podda ocenie naszą zdolność kredytową. Warto wcześniej dowiedzieć się co kredytodawca prawdopodobnie weźmie pod uwagę? Jak się okazuje jest wiele czynników na które banki zwracają uwagę.

  • historia kredytowa w tzw. BIK-u,
  • wysokość dochodu dyspozycyjnego netto dla danego gospodarstwa domowego, czyli nasz miesięczny dochód po spłacie wszystkich zobowiązań, w tym również prognozowanej raty kredytowej,
  • wielkość go
  • gospodarstwa domowego (liczba członków rodziny i ich wiek),
  • wysokość naszych zobowiązań finansowych,
  • formę zatrudnienia i rodzaj umowy,
  • wysokość wkładu własnego (niektórzy kredytodawcy nie wymagają wkładu własnego, jednak dotyczy to najczęściej zakupu samochodów nowych),
  • stan, model, markę itp.

Musimy wiedzieć również o tym, że niektóre banki stosują tzw. procedurę uproszczoną przyznawania kredytu, co oznacza, że nie wymagają od kredytobiorcy zaświadczenia o dochodach wystawionego przez pracodawcę, a jedynie oświadczenia kredytobiorcy, który może sam zadeklarować swoje dochody. W takich wypadkach jednak banki często podnoszą wartość wymaganego wkładu własnego, np. z 10% do 30% ceny samochodu.

Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest instytucją gromadzącą i przechowującą dane dotyczące zobowiązań kredytowych klientów banków i innych instytucji finansowych. BIK przechowuje twoje dane osobowe od momentu, gdy złożymy w banku wniosek o udzielenie kredytu. W BIK-u będą znajdować się wszystkie informacje o poziomie naszego zadłużenia, a także cała historia spłat naszych zobowiązań finansowych (zarówno pozytywna, jak i negatywna). Dlatego też warto regularnie spłacać swoje zadłużenia szczególnie w sytuacji kiedy w przyszłości zamierzamy zaciągnąć kolejne kredyty. Kredytodawcy bardzo często i w w dużym stopniu opierają swoje decyzje o przyznaniu kredytu o informacje znajdujące się w BIK-u, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Zanim więc złożymy wniosek o kredyt, powinniśmy sprawdzić swoją historię kredytową na stronie internetowej bik.pl – W sytuacji kiedy nasze dane okażą się nieprawdziwe lub nieaktualne, możemy zobowiązać instytucję finansową odpowiedzialną za ich umieszczenie, by je zmieniła, wówczas z pewnością żaden bank ani też instytucja bankowa nie będą miały zastrzeżeń co do naszej wiarygodności. Kredyt samochodowy z pewnością będzie świetnym rozwiązaniem dla osób marzących o kupnie nowego samochodu, wcześniej jednak warto dokładnie sprawdzić wszystkie warunki.