Czym wyróżnia się zadłużenie krajowych gospodarstw domowych?

Zadłużenie w krajowych warunkach jest coraz łatwiejsze do pozyskania i większość gospodarstw domowych wykorzystuje nowe możliwości ekonomiczne. Nie zawsze jednak w momencie zaciągania kredytu gotówkowego, czy innych zobowiązań można w 100% przewidzieć dalszy rozwój wypadków podczas spłaty. Restrukturyzacja zadłużenia i znajomość narzędzi antywindykacyjnych jest tak samo ważna, jak precyzyjna analiza ofert pożyczkowych. W artykule porozmawiamy o cechach szczególnych zadłużenia w warunkach polskich, a także o ewentualnych perspektywach oddłużeniowych.

Sytuacja zadłużeniowa krajowych gospodarstw domowych
Krajowe społeczeństwo wyróżnia się wieloma specyficznymi cechami odnoszącymi się w dużym stopniu właśnie do potrzeb kredytowych. Tło historyczne sugeruje, że konsumenci preferują wydatki nad oszczędności, aby zbliżyć się standardem życia do zachodnich, bardziej rozwiniętych sąsiadów. Największą popularnością pożyczki gotówkowe cieszą się wśród pokolenia Y, inaczej mówiąc pokolenia wyżu demograficznego, a najmniej wśród emerytów, rencistów prawdopodobnie przez znacznie mniejsze dochody po obniżeniu aktywności zawodowej. Niestety kredyty gotówkowe bardzo rzadko przeznacza się na potrzeby luksusowe, wyższego rzędu, a raczej na wydatki absolutnie podstawowe. Finansowanie nieruchomości w dużych aglomeracjach miejskich to wręcz narodowa tradycja, która uzależnia zdecydowanie gospodarstwo domowe od konkretnej instytucji finansowej. Polacy chętnie korzystają z różnych form zobowiązań, w tym z kredytów samochodowych, inwestycyjnych, ratalnych w marketach, specjalistycznych przy wizycie u lekarza, chwilówek internetowych. Rynek rozwinął się dość solidnie, a jednocześnie poprawił się pod względem prawnym. Mniej więcej do 2015 roku dało się zauważyć duże ryzyko zaciągania pożyczek krótkoterminowych, ponieważ przepisy nie regulowały kwestii generowania kosztów pozaodsetkowych oraz windykacyjnych w umowach. Teraz sytuacja zmieniła się zdecydowanie na korzyść kredytobiorców. Banki komercyjne i firmy pożyczkowe zaczęły monitorować skrupulatnie dochód kredytobiorców, aby udzielać zobowiązań tylko tym osobom, które faktycznie mogą sobie na nie pozwolić.

Antywindykacja coraz popularniejsza mimo dobrych wskaźników spłaty kredytów
W kraju zadłużenie spłaca się nieźle, chociaż w ostatnich latach mocno rozwinął się sektor antywindykacyjny. Wiele kancelarii prawnych specjalizuje się wyłącznie w oddłużaniu klientów indywidualnych oraz biznesowych. Taka kancelaria przejmuje na siebie dopasowanie instrumentów restrukturyzacyjnych, np. konsolidacji kredytów. Do tego uczestniczy w negocjacjach z wierzycielami. Średnio krajowe gospodarstwa domowe biorą kredyt na poziomie 100% dochodu miesięcznego, jeżeli chodzi o średni termin. Jeżeli kredytobiorca zarabia 2000 złotych zaciąga najczęściej właśnie podobną kwotę. Chwilówki internetowe z tego powodu to bardzo dobre rozwiązanie, zastępujące realnie stosunkowo drogie karty kredytowe.

Niskie dochody generują największe zadłużenie
Rynek kredytowy w kraju podzielił się pomiędzy osoby wydające dodatkowe pieniądze na bieżące potrzeby, a także na kredytobiorców o luksusowym charakterze, z bardzo dużymi dochodami. Warto pamiętać, że przy bardzo dużych dochodach zadłużenie nie jest często konieczne. Największe zadłużenie generują osoby o słabych, średnich zarobkach, którzy chcą spełnić wiele potrzeb bez czekania na zebranie dużych oszczędności. Przy zaciąganiu każdego kredytu sprawdź koniecznie potencjalne metody restrukturyzacji, aby lepiej zabezpieczyć budżet domowy.