Czym wyróżnia się zadłużenie krajowych gospodarstw domowych?

Zadłużenie w krajowych warunkach jest coraz łatwiejsze do pozyskania i większość gospodarstw domowych wykorzystuje nowe możliwości ekonomiczne. Nie zawsze jednak w momencie zaciągania kredytu gotówkowego, czy innych zobowiązań można w 100% przewidzieć dalszy rozwój wypadków podczas spłaty. Restrukturyzacja zadłużenia i znajomość narzędzi antywindykacyjnych jest tak samo ważna, jak precyzyjna analiza ofert pożyczkowych. W artykule porozmawiamy o cechach szczególnych zadłużenia w warunkach polskich, a także o ewentualnych perspektywach oddłużeniowych.

Sytuacja zadłużeniowa krajowych gospodarstw domowych
Krajowe społeczeństwo wyróżnia się wieloma specyficznymi cechami odnoszącymi się w dużym stopniu właśnie do potrzeb kredytowych. Tło historyczne sugeruje, że konsumenci preferują wydatki nad oszczędności, aby zbliżyć się standardem życia do zachodnich, bardziej rozwiniętych sąsiadów. Największą popularnością pożyczki gotówkowe cieszą się wśród pokolenia Y, inaczej mówiąc pokolenia wyżu demograficznego, a najmniej wśród emerytów, rencistów prawdopodobnie przez znacznie mniejsze dochody po obniżeniu aktywności zawodowej. Niestety kredyty gotówkowe bardzo rzadko przeznacza się na potrzeby luksusowe, wyższego rzędu, a raczej na wydatki absolutnie podstawowe. Finansowanie nieruchomości w dużych aglomeracjach miejskich to wręcz narodowa tradycja, która uzależnia zdecydowanie gospodarstwo domowe od konkretnej instytucji finansowej. Polacy chętnie korzystają z różnych form zobowiązań, w tym z kredytów samochodowych, inwestycyjnych, ratalnych w marketach, specjalistycznych przy wizycie u lekarza, chwilówek internetowych. Rynek rozwinął się dość solidnie, a jednocześnie poprawił się pod względem prawnym. Mniej więcej do 2015 roku dało się zauważyć duże ryzyko zaciągania pożyczek krótkoterminowych, ponieważ przepisy nie regulowały kwestii generowania kosztów pozaodsetkowych oraz windykacyjnych w umowach. Teraz sytuacja zmieniła się zdecydowanie na korzyść kredytobiorców. Banki komercyjne i firmy pożyczkowe zaczęły monitorować skrupulatnie dochód kredytobiorców, aby udzielać zobowiązań tylko tym osobom, które faktycznie mogą sobie na nie pozwolić.

Antywindykacja coraz popularniejsza mimo dobrych wskaźników spłaty kredytów
W kraju zadłużenie spłaca się nieźle, chociaż w ostatnich latach mocno rozwinął się sektor antywindykacyjny. Wiele kancelarii prawnych specjalizuje się wyłącznie w oddłużaniu klientów indywidualnych oraz biznesowych. Taka kancelaria przejmuje na siebie dopasowanie instrumentów restrukturyzacyjnych, np. konsolidacji kredytów. Do tego uczestniczy w negocjacjach z wierzycielami. Średnio krajowe gospodarstwa domowe biorą kredyt na poziomie 100% dochodu miesięcznego, jeżeli chodzi o średni termin. Jeżeli kredytobiorca zarabia 2000 złotych zaciąga najczęściej właśnie podobną kwotę. Chwilówki internetowe z tego powodu to bardzo dobre rozwiązanie, zastępujące realnie stosunkowo drogie karty kredytowe.

Niskie dochody generują największe zadłużenie
Rynek kredytowy w kraju podzielił się pomiędzy osoby wydające dodatkowe pieniądze na bieżące potrzeby, a także na kredytobiorców o luksusowym charakterze, z bardzo dużymi dochodami. Warto pamiętać, że przy bardzo dużych dochodach zadłużenie nie jest często konieczne. Największe zadłużenie generują osoby o słabych, średnich zarobkach, którzy chcą spełnić wiele potrzeb bez czekania na zebranie dużych oszczędności. Przy zaciąganiu każdego kredytu sprawdź koniecznie potencjalne metody restrukturyzacji, aby lepiej zabezpieczyć budżet domowy.

Krótki przewodnik po kredytach konsumpcyjnych

Jest to przewodnik dla tych, którzy rozważają zaciągnięcie pożyczki. Tutaj możesz przeczytać o tym, ile pieniędzy możesz pożyczyć, na co możesz pożyczyć - czy potrzebujesz pożyczki na remont, nowy samochód lub coś innego, gdzie możesz pożyczyć, i po prostu ogólne wskazówki dotyczące pożyczki. W skrócie, ten przewodnik pomoże ci przejść przez cały proces pożyczkowy od a do z.

Przewodnik pożyczkowy

Kredyt konsumencki może być wykorzystany na wszystko, co chcesz - bez względu na to, czy jest to nowa kuchnia, o której zawsze marzyłeś, wakacje za granicą, remont domu czy coś innego. Można go w skrócie wykorzystać na wszystko, czego chce konsument. Różni się on od innych rodzajów pożyczek tym, że może być niezabezpieczony, co oznacza, że nie musisz udzielać zabezpieczeń pod postacią domu, samochodzie lub czegoś innego, aby pożyczyć pieniądze. Oznacza to również, że ryzyko udzielenia pożyczki przez bank jest większe, co często powoduje, że stopa procentowa jest nieco wyższa niż inne rodzaje pożyczek, ponieważ bank nie ma zabezpieczeń innych niż twój podpis.

Od kogo mam pożyczyć?

Nie ma konkretnego banku, który byłby lepszy od innych, choć niektóre banki bardziej wyspecjalizowały się w pożyczkach, a konkretnie w kredycie konsumpcyjnym, niż w innych kwestiach. Banki mają różne czynniki związane z ich ratingiem kredytowym, dlatego też stopy procentowe i RRSO mogą być różne w różnych bankach. Często dobrym pomysłem jest ubieganie się o pożyczkę w kilku bankach w celu porównania stóp procentowych, rocznego oprocentowania kredytu itp. Dobrym pomysłem jest upewnienie się, że przed podpisaniem masz najlepszą możliwą pożyczkę. Zwykle jest to długi proces ubiegania się o kilka ofert kredytowych i uzyskania ich, ponieważ musisz aplikować i przechodzić przez cały proces składania wniosków w każdym banku. Często zdarza się, że od początku aplikacji wiadomo, czy zostałeś zatwierdzony, czy nie, a dzięki usłudze finansowania domu, możesz swobodnie uzyskać niewiążące oferty od kilku banków jednocześnie i uzyskać odpowiedź do aplikacji w ciągu kilku minut.

Ale zanim złożysz wniosek o pożyczkę, zadaj sobie pytanie, ile pieniędzy chcesz pożyczyć i jak długo chcesz spłacić pożyczkę. Przeczytaj więcej o różnych warunkach wypożyczeń w poradniku pożyczkowym tutaj – bądź z innych źródeł,

Ile mogę pożyczyć?

Różne banki mają również różne minimalne i maksymalne kwoty pożyczek, które możesz pożyczyć. W niektórych bankach może istnieć maksymalny limit kwoty, którą możesz pożyczyć na kredyt konsumpcyjny, np. 50 000 zł, inne banki nie mają górnej granicy. Niektóre banki mają również minimalną kwotę, którą przynajmniej musisz pożyczyć.

Ile kosztuje pożyczanie pieniędzy?

To ile kosztuje pożyczenie pieniędzy, bardzo się różni. Ale im więcej pieniędzy pożyczysz, tym więcej musisz zapłacić, gdy będziesz musiał zapłacić odsetki od kwoty, którą pożyczyłeś. Stawka ta jest procentem kwoty pożyczki. Roczna stopa procentowa pokazuje roczną stopę procentową i jest zatem wyrażeniem wszystkich możliwych kosztów pożyczki, która obejmuje również opłaty startowe i inne opłaty różne. W związku z tym, RRSO jest dobry w użyciu przy porównywaniu pożyczek, ponieważ zapewnia przegląd wszystkich kosztów kredytu.

Czy mogę pożyczyć pieniądze online?

Coraz częściej przyjmuje się kredyty online. Możesz zaoszczędzić czas i często łatwiej jest też pożyczać online, ponieważ nie musisz odwiedzać banku osobiście i nie jesteś ograniczony godzinami pracy banku. Niektórzy mogą potrzebować osobistej porady przed podpisaniem pożyczki lub po prostu mieć osobisty kontakt w banku, ale jeśli tak jest, mogą zadzwonić i uzyskać osobiste wskazówki.

Co warto wiedzieć o potwierdzaniu dochodu przy umowie kredytowej?

Wizyta w banku detalicznym lub w firmie pożyczkowej to dla wielu kredytobiorców w dalszym ciągu sytuacja mało komfortowa ze względu na kwestie dopełnienia niezbędnych formalności. Najważniejsze przy rozmowie z doradcą kredytowym jest potwierdzenie dochodu, a także kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, koniecznie realnych. Bez tego nie można mówić o szybkim podpisaniu umowy kredytowej. Co zatem powinieneś wiedzieć o potwierdzaniu dochodów?

Procedura potwierdzania dochodu

Nieco inaczej sytuacja w potwierdzaniu dochodów wygląda u kredytobiorców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło, a inaczej u właścicieli działalności gospodarczych. Coraz więcej właścicieli przedsiębiorstw zaciąga zobowiązania z perspektywy klienta indywidualnego ze względu na łatwość dopełnienia niezbędnych procedur. Akurat przedsiębiorca powinien wykazać dochód z działalności gospodarczej, a nie przychód. Występuje dużo nieporozumień w omawianiu pojęć przychodów i dochodów na poziomie współpracy kredytobiorca – kredytodawca. Dochód to krótko mówiąc przychód po odjęciu wszystkich kosztów. Do potwierdzenia dochodów potrzebujesz z reguły formularza PIT 11 za poprzedni rok. Doradca kredytowy po otrzymaniu formularza PIT nie ma żadnych problemów z określeniem dochodu miesięcznego, nawet po uwzględnieniu różnych premii, czy nadgodzin. PIT 11 to jednak nie ostateczna forma potwierdzania dochodu na rynku kredytowym. Kredytobiorcy prezentują ponadto wyciągi z rachunku osobistego. To bardzo przejrzysta forma oceny, w jaki sposób radzi sobie konkretne gospodarstwo domowe. Dzięki pełnym wyciągom z konta można określić nie tylko dochody, ale również koszty stałe funkcjonowania kredytobiorcy.

Wiarygodność to podstawa

Analitycy w bankach detalicznych i firmach pożyczkowych bardzo często precyzyjnie konsultują przedstawione przez kredytobiorcę dane z pracodawcą, a także innymi podmiotami, chociażby Biurem Informacji Kredytowej, czy Biurem Informacji Gospodarczej. Dzięki temu nie dochodzi do zakłamania wniosku kredytowego. Im lepiej udokumentujesz dochód, tym większe szanse, że otrzymasz pożyczkę krótkoterminową (gotówkową) w półautomatycznym systemie. Lojalnym klientom banki gwarantują automatyczne przydzielanie nowych kredytów gotówkowych po wysłaniu zapytania. Naturalnie najlepsza sytuacja to posiadanie rachunku osobistego w banku detalicznym, gdzie zamierzasz zaciągnąć kredyt krótkoterminowy. Wtedy cała procedura przebiega znacznie szybciej. Co myślisz o kwestii potwierdzania dochodów przez kredytobiorców?