Czy na pewno musisz pożyczać pieniądze?

Zanim zgłosisz się po kartę kredytową, pożyczkę bankową - warto rozważyć, czy rzeczywiście trzeba pożyczyć pieniądze. W takich momentach - z niepewnością gospodarczą i wzrastającymi rachunkami - wielu ludzi decyduje się na zwrot pieniędzy, które już pożyczyli, a nie na to by pożyczać więcej.

Podjęcie decyzji, czy powinieneś pożyczać pieniądze jest najważniejsze!

Powinieneś zadać sobie pytanie, czy:

Musisz wydać pieniądze

Masz inne sposoby finansowania zakupu

Możesz sobie pozwolić na zwrot pieniędzy, które zamierzasz pożyczyć.

Czy naprawdę musisz wydawać pieniądze w ogóle?

Jeśli masz tendencję do kupowania rzeczy pod wpływem impulsu, spróbuj dać sobie spokój co najmniej przez dwa dni. Może się okazać, że nie jesteś tak chętny do zakupu. Niektórzy ludzie, którzy pożyczają pieniądze, robią to bez namysłu, czy mogą sobie na to pozwolić, bo czują, że nie mają innego wyboru, ale to często nie jest jedyną opcją. Może się zdarzyć, że możesz zrezygnować z zakupu.

Spróbuj zadać sobie pytanie:

Czy mogę poczekać, aż będę mógł sobie pozwolić na zakup przedmiotu bez zaciągania pożyczek?

Jeśli jest coś czego potrzebuję, czy jest inny sposób na zdobycie tgo (na przykład wymiana na coś innego, kupienie go z drugiej ręki lub uzyskanie tego za darmo z darmowej strony recyklingowej)?

Czy można oszczędzić lub skorzystać z niektórych oszczędności zamiast wypożyczyć pieniądze?

Jeśli naprawdę nie potrzebujesz obecnie wydawać pieniędzy, powinieneś poważnie rozważyć oszczędność co miesiąc, a nie zadłużenie. Jeśli możesz poczekać i zaoszczędzić na zakup, zamiast korzystać z kredytu, będzie Cię to kosztować znacznie mniej (chyba że kwalifikujesz się do obsługi karty kredytowej w wysokości 0%), ponieważ nie musisz płacić odsetek.

Jeśli zdecydowałeś już kategorycznie, że chcesz pożyczyć trochę pieniędzy i na pewno możesz je spłacić, istnieje wiele ważnych czynników do rozważenia.

Ile możesz sobie pozwolić na spłatę?

Prawie dwie trzecie osób wyczyści swoje rachunki z karty kredytowej w całości co miesiąc. Nawet jeśli nie możesz zapłacić za wszystko, upewnij się, że nie tylko dokonasz minimalnych spłat na karcie kredytowej, ale też będziesz w stanie równocześnie coś zaoszczędzić. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, ile możesz sobie pozwolić na spłatę każdego miesiąca, ponieważ ma to wpływ na wybraną opcję pożyczania. Upewnij się, że jesteś realistą, co do tego ile możesz płacić, jeśli kredyt hipoteczny lub czynsz wzrosną, jeśli będziesz zmuszony wydać więcej na rzeczy, takie jak rachunki za energię lub jeśli twoja pensja zostanie obniżona.

Dobrze jest też zawsze sięgnąć po internetowy przewodnik w sprawie wypracowania planu spłat pożyczonych pieniędzy, gdyż może być nieodzowną pomocą w temacie spłacania zaciąganego długu. W taką wiedzę obowiązkowo powinien wyposażyć się każdy, kto pożycza pieniądze i to z jakiegokolwiek źródła.