Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?

Wielkość raty kredytu gotówkowego może być różna, jest ona uzależniona od oprocentowania oraz innych elementów. Czy możemy w jakiś sposób obliczyć całkowity koszt kredytu oraz wysokość poszczególnych rat tak, by umożliwiło nam to wybór najlepszej oferty?

Z roku na rok sektor bankowy notuje coraz więcej kredytów, które zaciągają nasi rodacy. Co prawda branża ta nieco wyhamowała z powodu pandemii koronawirusa oraz zaostrzenia warunków kredytowania, z powodu zawirowań w sektorze bankowym. Mimo to kredyty cieszą się jednak nadal dużą popularnością. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kredyt gotówkowy to w dalszym ciągu dość przystępny produkt, który pozwala załatać naszą finansową dziurę. Kredyt gotówkowy ma kilka zalet, które trudno przecenić. Wśród nich jest między innymi możliwość przeznaczenia go na dowolny cel. Inną jego zaletą jest fakt jego dużej dostępności. Oferty kredytów gotówkowych możemy znaleźć w zasadzie w każdym banku. Uzyskanie kredytu wymaga co prawda posiadanie zdolności kredytowej, ale to naturalne. Z czym powinniśmy się liczyć zaciągając kredyt? Przede wszystkim z widmem poniesienia dodatkowych kosztów w postaci: oprocentowania – to może być stałe lub zmienne. Przekłada się on na kwotę odsetek. Na oprocentowanie zmienne składa się stawka WIBOR, zależna głównie od wysokości stóp procentowych oraz marża banku. Zaś w przypadku oprocentowania stałego wysokość odsetek nie ulega zmianie przez okres trwania umowy i nie mają nią wpływu wahania stóp procentowych. Kolejna oplata to prowizja, pobierana jest przez bank w zamian za udzielenie kredytu. Prowizja jest zazwyczaj liczona jako procent od wartości udzielonego kredytu. Im wyższa kwota, tym wyższa prowizja do zapłaty. Kolejnym z elementów może być ubezpieczenie. Zazwyczaj jest ono nieobowiązkowe, ale warto o te kwestię dopytać dla pewności. Może ono realnie wpłynąć na wysokość oprocentowania albo prowizji. Czasami w przypadku, gdy zdecydujemy się na wzięcie ubezpieczenia bank może obniżyć nam koszty kredytu. Bywa więc to opłacalne, ale zawsze warto przemyśleć dobrze tę decyzję.

Czy istnieje jakiś sposób, który pozwoli nam obliczyć wysokość raty kredytu? Warto wiedzieć, że na wysokość raty kredytu wpływa mają wcześniej wspomniane koszty pokroju oprocentowania i prowizji, ale nie bez znaczenia jest także wysokość kredytu, okres spłaty oraz sposób naliczania rat. Każda rata składa się bowiem z części kapitałowej i odsetkowej. Wybór równych rat oznacza, że przez cały okres spłaty zobowiązania wysokość rat będzie taka sama, zmieniać będzie się natomiast proporcja pomiędzy poszczególnymi elementami. Odsetki będą na początku najwyższe, jednak z biegiem czasu ich przewaga będzie maleć. Jeśli natomiast wybierzemy raty malejące wtedy kwota kapitału będzie na jednym poziomie przez cały czas, zmieniać będzie się natomiast wysokość odsetek, a sama rata będzie maleć wraz z upływem czasu. W internecie możemy znaleźć wzory oraz kalkulator ratalny, który pomoże nam obliczyć ratę kredytu. W tym celu musimy podać jak najdokładniejsze dane, pośród nich znajduje się kwota kredytu, okres spłaty, oprocentowanie oraz prowizja. Pamiętajmy jednak o tym, że wyniki mogą się różnić od stanu faktycznego, pewność będziemy mieli dopiero po udaniu się do banku. Jednak da nam to orientacyjne informacje na temat tego, czego możemy się spodziewać. Pozwoli nam też zastanowić się nad tym, czy tego rodzaju zobowiązanie faktycznie jest w zasięgu naszych możliwości oraz czy nas przesadnie nie obciąży.