Jak wziąć kredyt?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że życie przynosi nam różne niespodzianki, a co z tym idzie, bardzo często upomina się o pieniądze. Wydatki mogą przyjść do nas zupełnie niespodziewanie, ale niezależnie od tego, czy klaruje się przed nami wizja nagłego wydania potężnej sumy na naglącą konieczność, czy na spełnienie marzenia, warto zastanowić się nad tym, co oferują banki - a oferują kredyty gotówkowe. Zaciągnięcie kredytu może być pomocne w wielu różnych sytuacjach - czy mowa tu o nagłym, pilnym leczeniu domowego zwierzaka czy członka rodziny, czy też o planach takich jak tygodniowy wyjazd na wakacje do Hiszpanii, o którym marzyliśmy od dawien dawna. Przy ubieganiu się o kredyt należy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach, bez znajomości których możemy z łatwością wpaść w pułapkę, z której nie będzie wcale łatwo się wydostać.

Bank czy parabank?

Przede wszystkim należy pamiętać, że istnieje istotna różnica pomiędzy bankami a parabankami. Kredyty gotówkowe udzielane przez banki są zabezpieczone prawnie i stuprocentowo bezpieczne, zaś pożyczki, które oferują parabanki, pozornie szybkie, natychmiastowe, duże i z niewielkim oprocentowaniem, mogą być tragiczne w skutkach - w umowach znaleźć można wiele kruczków, których nie widać gołym okiem. Dlatego nie warto kierować swojej uwagi w stronę parabanków i poważnie zastanowić się nad tradycyjnym kredytem udzielanym przez renomowany bank, którego działalność jest całkowicie regulowana prawnie, przez co nie musimy martwić się jakimiś przykrymi niespodziankami. Ale do którego banku się udać? Na rynku istnieje przecież wiele banków i każdego roku powstają kolejne. Każdy z nich ma w swoim zasobnym repertuarze mnóstwo ofert, pośród których niemal każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, co nas interesuje - a konkretniej jaką sumę chcielibyśmy pożyczyć. Nie jest to jednak jedyne pytanie, które warto sobie zadać. Kolejnym jest: na jak długo rozłożyć spłatę kredytu? Występuje tutaj kilka niepodważalnych zależności - jeśli rozkładamy kredyt na wiele lat, raty rzecz jasna są stosunkowo niskie, ale przy tym znacznie wzrasta oprocentowanie, w związku z czym całkowity koszt kredytu może nas negatywnie zaskoczyć. Należy tutaj przeanalizować swoje możliwości finansowe i to, czy będziemy w stanie miesięcznie spłacać większą kwotę, czy też może bierzemy pod uwagę dłuższy, ale droższy kredyt. Niekiedy wybór jest bardzo trudny, ale należy pamiętać, że tego typu zobowiązania mogą obciążać nasz budżet przez długie lata, w związku z czym naprawdę warto się nad tym wszystkim zastanowić.

Banki mają wymagania!

Zanim będziemy ubiegać się o przyznanie nam kredytu, musimy być świadomi wymagań, jakie stawiają przed nami banki. Przede wszystkim jest to nasza zdolność kredytowa, a więc stały dochód, którego źródło musimy przedstawić bankowi, by ten nam zaufał, że będziemy w stanie w terminie spłacać określoną ratę spłaty. Tutaj niestety na nieco gorszej pozycji są osoby pracujące na umowę zlecenie czy umowę o dzieło - tutaj jednak istnieje pewna alternatywa, a więc kredyt bez zaświadczenia o zarobkach. W takim wypadku nie musimy co prawda męczyć się z ogromną ilością druków i dokumentów do wypełnienia, natomiast niestety kwota nam przyznana jest dużo niższa niż w przypadku tradycyjnego kredytu.

Kolejną istotną kwestią jest nasza historia kredytowa - jeśli w poprzednich latach mieliśmy problem ze spłacaniem zaległości, niestety musimy pożegnać się z marzeniami o wzięciu kredytu gotówkowego.